Wydarzenia


<--powrót do "Wydarzeń"

87 lat kościoła w Istebnej

6 sierpnia 2017 r

Tradycyjnie w pierwszą niedzielę sierpnia odbyło się w naszej parafii dziękczynne nabożeństwo z okazji poświęcenia kościoła. W tym roku przypadła już 87 rocznica wydarzeń, które zapisały się złotymi zgłoskami w historii ewangelików Trójwsi Beskidzkiej.

19 października 1924 roku ówczesny duszpasterz ks. Karol Krzywoń, podczas poświęcenia cmentarza w Koniakowie, zaproponował ewangelikom, aby wybudowali kościół. Jego propozycja była podyktowana troską duszpasterza o swoje owieczki. Do tej pory ewangelicy trójwiejscy uczęszczali na nabożeństwa i brali udział w życiu religijnym w Nawsiu. Kiedy jednak w 1920 roku utworzono granicę między Polską a Czechosłowacją, przekraczanie jej było bardzo utrudnione. Powodowało to, że coraz mniej ewangelików angażowało się w życie religijne.

Pomysł ks. Krzywonia został zaaprobowany przez radę. Rozpoczęły się przygotowania do podjęcia ważnego zadania w dziejach ewangelików.

W tym roku 6 sierpnia odbyło się nabożeństwo dziękczynne. Jak każdego roku przymierzaliśmy się do dwóch nabożeństw, w kościele i na placu kościelnym. Niestety pogoda pomieszała nam szyki. Wysłuchaliśmy dwóch kazań przygotowanych przez zaproszonych gości. Byli to ks. Dariusz Dawid, proboszcz parafii ewangelickiej w Zabrzu i ks. Dariusz Madzia, wikariusz parafii w Cieszynie.

Nabożeństwo poprzedzone zostało porankiem ze Słowem Bożym. Wystąpiła Orkiestra misyjna z Wisły, Wioletta Michalik Bujok, która recytowała wiersze napisane przez siebie oraz zespół CDN, który przedstawił fragment programu Pieśni mojego ojca i moje.

Po nabożeństwie księża z rodzinami zwiedzili wystawę w GOK, przygotowaną przez parafię, która przedstawia dziedzictwo religijne i kulturowe Ewangelików Trójwsi Beskidzkiej.


Zobacz zdjęcia:
Pamiatka założenia i poświęcenia koćioła w Istebnej Pamiatka założenia i poświęcenia koćioła w Istebnej Pamiatka założenia i poświęcenia koćioła w Istebnej

<--powrót do "Wydarzeń"

Zobacz

  • Kościół Luterański w Polsce
  • Gmina Istebna
  • Partnerska parafia z Heerde

Subskrybuj nasz kanał
z kazaniami na YouTube

Parafia EA Istebna
Parafia EA Istebna